experiment

Španělský experiment: při koncertu pro 5000 lidí se nikdo nenakazil

A Španělsko si dáme ještě jednou. Letos v březnu se totiž v Barceloně, podobně jako v Amsterdamu, konal experiment – pokusný koncert se zhruba 5000 účastníky. Nyní se téměř jistě ví, že se na něm nikdo nenakazil koronavirem. Uvedli to v úterý zástupci místních zdravotnických úřadů, informovala agentura AFP. Koncert sloužil jako experiment a má pomoci při pořádání velkých kulturních akcí během pandemie Covidu-19. Diváci museli mít během něj nasazené respirátory třídy FFP2. Krátce před začátkem koncertu se navíc podrobili antigennímu testu.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by během akce došlo k přenosu (koronaviru),” uvedl epidemiolog Josep Maria Llibre.

U účastníků koncertu se během následujících patnácti dní potvrdilo šest případů nákazy koronavirem. Nejméně u čtyř jsou si ale lékaři zcela jistí, že nesouvisí s účastí na hudební akci. Podle zdravotníků a epidemiologů bylo klíčové dodržování hygienických předpisů a vysoká kvalita větrání kryté haly, kde se koncert indie rockové skupiny Love of Lesbian uskutečnil. Kromě nošení respirátorů ale účastníci nemuseli dodržovat další striktní pravidla, například rozestupy.

Výsledky pilotního koncertu potěšily místní politiky.

“Je možné uvolnit omezení, a to včetně kulturních akcí, jejichž pořádání je zapotřebí obnovit,” uvedl místostarosta Barcelony Jaume Collboni.

Katalánsko dlouho vykazovalo vyšší výskyt koronaviru, než kolik činil celošpanělský průměr. Podle pondělních údajů ministerstva zdravotnictví na region připadalo za poslední dva týdny 296 nakažených na 100 tisíc obyvatel, v celém Španělsku to bylo 236 infikovaných lidí na 100 tisíc obyvatel. Protiepidemická opatření ve Španělsku nastavují ve většině případů jednotlivé autonomní oblasti.

Zdroj: novinky.cz
Priest

DJ / Producer / OneZoo Music co-founder and editor-in-chief / Lawyer / Pokémaniac / Dotahead

Na stránkách je používána technologie cookies za účelem analýzy návštěvnosti a zajištění fungování stránek.